Kuidas valida fotokaamerat kui tunnete et telefonikaamerast jääb väheseks?


Kuigi telefonide kaamerad on toredad, meil igaühel ju tekib aeg ajalt olukord, kus tunneme, et väljas ei ole telefoni jaoks piisavalt valgust heade piltide tegemiseks või et pildistatav loom või kuu on kaamera jaoks liiga kaugel ja digitaalne zoom ei lase lihtsalt ilusat pilti teha. Tõenäoliselt just midagi sellist tekitab teis mõtte käesoleval aastal kaamera osta.


Võib tekkida eelarvamus, et selleks, et vanakooli tüüpi kaamerat kasutada pead veetma kuid fototeeoriat õppides, kuid tänapäeva kaamerate autoreziimid tekitavad samasuguse tunde nagu pildistaksid veits raskema ja jämedama nutitelefoniga.


Kuigi kuulus fotograafer Chase Jarvis pani enda raamatu pealkirjaks „Parim kaamera on see mis sul kaasas on“, ei tähenda et see alati ilmtingimata tõsi oleks.


Sobiva kaamera leidmiseks pead mõtlema vastused paarile küsimusele.


    •   Kes oleks kaamera tulevane kasutaja?

See punkt on just oluline kui soovite osta kaamera lapsele pildistamiseks. Kaamerate eelis nutitelefoni ees, on see, et need on offline seadmed ja lapsel nendega mängides ei saa eriti mingit kahju endale ega teile tekitada. Kõige ideaalsem kaamera laste jaoks oleks nende jaoks disainitud mudel mis on kaetud pehme materjaliga mis ei lase väikelast aku ega sd kaardi juurde ja ei oma teravaid nurki ega külgi. Alternatiiv sellele veits vanemate laste puhul oleks need väikesed kaamerad mida me omasime enne nutitelefonide tulekut.


    •   Mis ebamugavusi või takistusi telefonikaamera teile tekitab?

Juhul kui selleks on raskus pildistada pimedal ajal, siis kaamerate sensorid on kordades suuremad telefoni omadest mis laseb neil püüda rohkem valgust pildi jaoks ja kaamerate välgud on võimsamad ja võimaldavad kasutada erinevaid lisasi mis teevad nende poolt tekitatud valguse pehmemaks kui telefoni välgud. Sellisel juhul soovitaksime poolkaader (APS-C) ja täiskaader (35mm) sensori formaate. Kui te leiate et nutitelefoni kaamera puuduseks on puudulik zoom ja te soovite pildistada väga kaugel olevaid objekte, siis parim valik selleks oleks poolkaader või MFT (Micro Four Thirds) sensori formaat, kuna seda tüüpi kaamerad omavad väiksemat sensorit ja selle tagajärjel vajate teiste kaameratega võrreldes väiksema mm arvuga objektiivi et kaamera kaugemale näeks. Mida väiksem on kaamera sensor seda väiksem on kaamera ja seda odavam on ka sellele objektiive toota.


    •   Mida te soovite pildistada enam ja milline oleks teile sobiv kaamera ja objektide suurus?

Juhul kui te ei soovi filmida go pro stillis videosi, siis tõenäoliselt parim kaamera teie jaoks on poolkaader kaamera. Poolkaader kaamerad on oma pikkuse ja laiuse poolest sarnased nutitelefonidele, kuid omavad piisavalt head sensori suurust ja võimekust et ka nendega väga ebasootsates oludes pilte teha. 


On olemas kaameraid millel on näiteks 1-40x zoomiga objektiiv sisse ehitatud (Näiteks Nikon COOLPIX P1000 või Sony RX100 seeria) ja kaameraid millel on objektiivid vaheldatavad ja mis võimaldavad erinevaid objektiive ostes lubada sul teha ükskõik milliseid pilte sa soovid. Üldjuhul tuleviku kindluseks oleks mõtekam osta kaamera mille objektiive on võimalik vahetada, sest see võimaldab sul tulevikus osavama fotograafina kaamerast viimast välja pigistada.


Järgmine asi mida võtta arvesse on kaamera bränd. Igal vahetatavate objektiividega kaameral on oma objektiivipistik ja selle tõttu on igal kaameral oma läätsede ökosösteem. Ilma 300 euroseid adaptereid ostmata sa ei saa näiteks panna Canoni objektiivi Sonyle või vastupidi. Tihti on nii, et saad enamvähem võrdväärse objektiivi odavamalt kui ostad selle tootjalt kes ei ole su kaamera bränd. Nii võid säästa sada-paarsada eurot kui ostad näiteks Samyang objektiivi Sony või Canoni objektiivi asemel. Kasutatud objektiivide turult saab odavalt vanu Canoni ja Nikoni objektiive.


Lisaks igal brändil on oma nuppude ja kerimisrataste paigutuse ja menüü loogika disain mille tõttu võiks ostetavat kaamerat poes katsuda kas nuppude loogika tundub aksepteeritav. 

 




Kommentaarid

Captcha


Uudiskirja liitumine:

Klõpsates nupul "Liitu", annan oma nõusoleku isikuandmete töötlemisele.