Aiwa AMU-120BTBK, AV ressiiver black
TOP
  • Aiwa
  • Tootja:  Aiwa
  • Saadavus:   Laos
  • Mudel:  AMU-120BTBK
  • Tarneaeg:  2-5 tööpäeva
Kirjeldus
General Specifications
120 W RMS STEREO AMPLIFIER with BLUETOOTH and USB/SD-MP3 Player.
Suitable for all type of place ambients.
Anodized Aluminium front panel (Brushed Hairline Finishing).
Digital Rotary Aluminium Controller for Volume/Treble/Bass/Balance Control with digital readout.
White LED Ambient Light Bar (3D PRISM type) under display on front panel.
LOUDNESS Control button for Audio EQ Enhancement at Night-time.
Connection Specifications
BT v5.0 Receiver Built-In with Scrolling Media Info on dot-matrix display and 10 mts wireless range.
7 ANALOG AUDIO INPUTS : PHONO (MM), CD/SACD, AUX-IN 1, AUX-IN 2, AUX-IN 3, MIC, BT.
Rec-Out/Line-Out Analog Stereo Output Included.
6.35mm (1/4 inch) STEREO Headphone-Output Jack built-in.
6.35mm (1/4 inch) MICROPHONE-Input Jack built-in.
QUAD Speaker Connections (with Selector for 2x Stereo Speakers A and B).
Phono Input with Built-In Pre-Amp and RIAA EQ, with Phono Ground (GND).
Terminal Connection.
Audio Specifications
Output power 120W (2x 60W RMS ).
Tone control BASS & TREBLE independant adjustments +/- 10dB.
CHANNEL SEPARATION >80dB@1kHz.
Features
DIRECT button for EQ Bypass.
ANTI-VIBRATION RISER Feet with Rubber (Silicone) Pads.
Built In DUAL Power Supplies ( SMPS for Standby Mode, Toroidal Transformer for Main Operation).
Hardware ON/OFF Toggle Master Power Switch included.
Dimensions 430 x 100 x 292mm.